Aktualiai ir aiškiai: kuo skiriasi PRP ir PRF?

/ / Tinklaraštis

Iki šiol trombocitais praturtinta plazma (PRP) buvo vienintelis trombocitų kilmės produktas, naudojamas audinio gydymui. Tačiau visai neseniai atrasta, kad trombocitais praturtintas fibrinas (PRF) yra viena geriausių ir efektyviausių priemonių gydant ortopedijos, odontologijos bei dermatologijos srityse. 

Šiame straipsnyje pristatomi pagrindiniai PRP ir PRF sudėties bei struktūros skirtumai, kuriuos paviešino Dohanas ir kiti mokslininkai 2006 metais.

Vienas pagrindinių PRP ir PRF skirtumų – kaip kraujas apdorojimas. PRF koncentrate išlaikomi specifiniai kraujo sudėties elementai, nes nenaudojami jokie antikoaguliantai, todėl produktas PRF mėgintuvėliuose yra natūralesnis, lyginant su PRP. Jei mėgintuvėliuose nėra jokių antikoaguliantų, natūralus mūsų kraujyje esantis fibrinogenas yra paverčiamas fibrinu ankstyvajame krešulio formavimosi etape. Tai sukuria lanksčią fibrino matricą, kuri aktyvuoja trombocitus ir leidžia lėtai išleisti augimo faktorius, kurie skatina audinio augimo arba regeneracijos procesą.

PRF sudėtyje trombocito citokinai yra sulaikomi (žalia spalva), taip kartu išlaikomas fibrino/glikoproteino tinklelis. PRP į PRF panašus tuo, kad abiejuose cirkuliuoja citokinai (raudona spalva). Tačiau PRF koncentrate esantys citokinai veikia ilgiau ir nuosekliau gydant traumas, lyginant su PRP. Glikeminės rūgščių grandinės (violetinė spalva) PRF koncentrate yra sudarytos iš kraujo trombocito kilmės heparino bei hialurono rūgšties, kurios pasižymi regeneraciniais procesais. 

Dohanas su kitais mokslininkais pademonstravo, kad natūralus PRF kraujo koncentratas yra sudarytas iš citokinų, glikeminių grandinių bei glikoproteinų tinklo, palaikomos natūraliai polimerizuotos ir lygiai struktūrizuotos fibrino matricos. Sinerginis šių biocheminių komponentų poveikis gijimo procesui turi didelę įtaką.

1 paveikslėlis. Gryno fibrino tinklo iliustracija.

2 paveikslėlis. PRP iliustracija – čia matome cirkuliuojančius citokinus (raudona spalva), nesujungtus su fibrino tinklu, todėl jie laisvai juda ir lengvai pasišalina iš tinklo.

3 paveikslėlis. PRF iliustracija, kurioje matomi: laisvai judantys citokinai (raudona spalva), randami ir PRP, fibrino sienelės, ilgalaikiai citokinai (žalia spalva). Taip pat yra matomos glikeminės rūgšties grandinės (violetinė spalva), kurios suformuoja stabilaus ilgalaikio regeneracinio tinklo dalį.

Remtasi šiuo straipsniu:

Trombocitais praturtintas fibrinas (PRF): Antros kartos trombocito koncentratas. II dalis: Trombocito biologiniai ypatumai.

David M. Dohan, DDS, MS,a Joseph Choukroun, MD,b Antoine Diss, DDS, MS,c Steve L. Dohan,d Anthony J. J. Dohan,e Jaafar Mouhyi, DDS, PhD,f and Bruno Gogly, DDS, MS, PhD,g
Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod 2006;101:E45-50)

Nuoroda į straipsnį:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16504850

Platelet-rich fibrin (PRF): A second-generation platelet concentrate. Part II: Platelet-related biologic features
David M. Dohan, DDS, MS,a Joseph Choukroun, MD,b Antoine Diss, DDS, MS,c Steve L. Dohan,d Anthony J. J. Dohan,e Jaafar Mouhyi, DDS, PhD,f and Bruno Gogly, DDS, MS, PhD,g
Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod 2006;101:E45-50)